Nie ma ludzi, są BTC
Wyobrażacie sobie miasto do którego nie prowadzi żadna droga? Miejsce do którego można dopłynąć statkiem lub dolecieć samolotem. To miejsce to miasto Norylsk. Miasto odcięte od reszty świata, miasto w którym mieszkańcy czują się jak by żyli na inny kontynencie. Jest to jednak Azjatycka część Rosji w której panują ekstremalne warunki i niskie temperatury. Takie trudne warunki okazały się atutem i dobrą lokalizacją dla firmy zajmującej się miningiem.

Kopalnia Bitcoinów za kołem podbiegunowym
Niskie temperatury są pożądane przez firmy zajmujące się kopaniem kryptowalut. Jako przykład może posłużyć nam tu BitCluster Nord, który postanowił uruchomić swój oddział w syberyjskim mieście Norylsk.
Centrum danych powstało po przeanalizowaniu potrzeb. W jednej z informacji prasowych wyjaśniono, że srogi klimat jest w stanie wydłużyć żywotność sprzętu przeznaczonego do wydobycia Bitcoinów. Jak wiem w tej lokalizacji zimy są długie i mroźne a w lato nie ma upałów dzięki czemu ogranicza się dodatkowy koszt związany z chłodzeniem koparek wydobywających kryptowaluty.
Aby chronić obiekt przed nadmiernym wychłodzeniem oraz zamiecią wyposażono go w specjalne zadaszenie, gdzie wprowadzane jest ciepłe powietrze pochodzące z pracy sprzętu górniczego. Na stronie można przeczytać że tymczasowe rozwiązanie zostało wprowadzona aby zamiecie śnieżne nie zniszczyły sprzętu. Jednocześnie są już w budowie hale przygotowane od podstaw do zamontowania koparek kryptowalut.
BitCluster wybrał Norylsk również ze względu na tanią energię elektryczną. Firma podkreśla, że ceny w tym regionie są najniższe w porównaniu z innymi obszarami Rosji. Firma ta pochwaliła się już podpisaną umowę ze spółką energetyczną Norilsk-Taimyr.
Nie ma tu różnicy cenowej w godzinach szczytu, co pozwala na płynną i wydajną pracę urządzeń. Jest to niezwykle ważny czynnik, ponieważ im częściej urządzenia są wyłączane, tym szybciej się psują, a w efekcie występują straty finansowe…
– podkreślił przedstawiciel firmy BitCluster.
Wyżej wymienione czynniki sprzyjają prowadzeniu działalności wydobywczej.

Wielki znak BTC jako symbol firmy.
Kilka tygodni temu przed centrum danych w Norylsku zainstalowano także ogromną rzeźbę Bitcoina wykonaną z ton złomu znalezionego wokół obiektu.
Nie tak dawno transmisję z tego miasta przeprowadził Bloomberg. W relacji wideo współzałożyciel firmy – Witalij Borsczenko wyraził swój optymizm względem najstarszej kryptowaluty, która w tym roku ustanowiła ATH powyżej 41 000 USD za monetę.
BTC działa, jak złoto, a nawet lepiej, ponieważ łatwiej jest dokonywać za jego pośrednictwem transakcji.
– wyjaśnił w wywiadzie. Potwierdza to idea pomysłu która już od początku zakładała aby wirtualna waluta była użytkowa. W końcu za BTC kupiono jako pierwszą pizze 🙂