0 0
Read Time:3 Minute, 12 Second

Bitomaty cieszą się coraz większą popularnością na całym świecie. Aż 84% wszystkich urządzeń zlokalizowanych jest w USA. Czym są bitomaty i jak działają?

Bitomat – co to?

Wiele osób zaczynających swoją przygodę z kryptowalutami po usłyszeniu o bitomatach, wpisywało w wyszukiwarkę hasło: „co to bitomat”. Bitomatem nazywa się kryptowalutowy bankomat, dzięki któremu osoba zainteresowana wirtualnymi pieniędzmi może nabyć lub sprzedać kryptowalutę. Transakcje kryptowalutowe z wykorzystaniem bitomatu są szybkie i co najważniejsze – bezpieczne. Wyróżnia się dwa rodzaje kryptowalutowych bankomatów: bitomat jednostronny i bitomat dwustronny. Bitomatem jednostronnym nazywa się bitomat, który pozwala zainteresowanej osobie jedynie na kupno Bitcoina za gotówkę. Z kolei bitomat dwustronny umożliwia sprzedaż kryptowaluty oraz wymianę jej na gotówkę.

Bitomat – jak działa?

W przypadku chęci nabycia kryptowaluty należy postępować według instrukcji znajdujących się zarówno na stronie producenta bitomatu jak i na samym urządzeniu. Aby skutecznie zrealizować transakcję kupna Bitcoina, potrzebujesz trzech rzeczy: kryptowalutowego portfela, telefonu komórkowego oraz banknotów w wybranej walucie, którymi zapłacisz za kryptowaluty. W przypadku bitomatów dwustronnych musisz poinformować urządzenie czy chcesz sprzedać czy nabyć kryptowalutę. Po wybraniu odpowiedniej opcji (kupno Bitcoina możliwe będzie po wybraniu opcji „buy Bitcoin”), następnym krokiem jest zeskanowanie kodu QR, w którym zawarty jest adres Twojego kryptowalutowego portfela. Po pomyślnym zeskanowaniu, na ekranie bitomatu wyświetlą się dane związane z przeprowadzaną przez Ciebie transakcją (jaką jest zakup BTC). Ostatnim krokiem jest dokonanie wpłaty – odbywa się to w taki sam sposób jak w przypadku tradycyjnego bankomatu. Banknoty należy wkładać pojedynczo w wyznaczone do tego miejsce. Po przyjęciu przez bitomat banknotu, na urządzeniu wyświetli się informacja o nominale, łącznej ilości wpłaconych pieniędzy oraz ilości Bitcoinów, którą możesz nabyć za wpłaconą kwotę. Gdy włożysz do bitomatu wszystkie banknoty, wystarczy nacisnąć przycisk „wyślij Bitcoiny”. Po przejściu wszystkich kroków zawartych w instrukcji, zakupione kryptowaluty zostaną przelane na Twoje konto.

W przypadku chęci wymiany kryptowaluty na gotówkę należy wybrać opcję „sell Bitcoin”, a następnie podać kwotę za jaką chcesz sprzedać kryptowalutę (bitomat przeliczy ile BTC otrzymasz za deklarowaną kwotę). Po wybraniu kwoty należy nacisnąć „wypłać”. Kolejnym etapem jest uwierzytelnienie transakcji przy pomocy maila lub wiadomości SMS. Aby poprawnie przejść przez proces uwierzytelnienia, musisz podać swój adres mailowy lub numer telefonu, na który zostanie wysłany kod. Gdy zatwierdzisz transakcję otrzymanym kodem, następnym krokiem jest zeskanowanie kodu QR, który zawiera adres portfela, na który zostaną przesłane BTC. Po zeskanowaniu kodu QR i pomyślnym zatwierdzeniu transakcji, transakcja będzie realizowana, a o jej końcu zostaniesz powiadomiony poprzez maila lub wiadomość SMS. Ostatnim krokiem jest kliknięcie przycisku „wypłać” oraz ponowne uwierzytelnienie transakcji kodem, który otrzymasz wraz z informacją o zakończeniu realizacji transakcji i możliwości wypłaty gotówki.

Należy pamiętać, że bitomaty tak jak tradycyjne bankomaty pobierają opłatę za każdą transakcję. Przed zrealizowaniem procesu kupna lub sprzedaży kryptowaluty, warto zorientować się ile wynosi prowizja w danym bitomacie i czy jest może w pobliżu inne urządzenie, w którym realizacja tej samej transakcji będzie wymagała mniejszej opłaty.

Bitomaty – ile ich jest?

Aktualnie po całym świecie rozproszonych jest ponad 15 tysięcy bitomatów w 71 krajach, z czego aż 12 669 z nich znajduje się w Stanach Zjednoczonych. Drugie miejsce pod względem ilości bitomatów zajmuje Kanada, a trzecie należy do Wielkiej Brytanii.

Bitomaty w Polsce

Jeśli chodzi o bitomaty zlokalizowane na terenie naszego kraju, pełna lista miast i dokładnych adresów znajduje się w serwisie coinatmradar.com. Aktualnie w Polsce znajduje się 105 kryptowalutowych bankomatów, z czego aż 34 w Warszawie i jej okolicach. Drugie miejsce pod względem ilości bitomatów zajmuje Kraków i jego okolice (20 urządzeń), a ostatnie miejsce na podium należy do Gdańska i jego okolic (10 urządzeń).

Bitomaty – Warszawa

Tak jak już wcześniej wspomniałam, Warszawa jest liderem pod względem ilości bitomatów w naszym kraju. W samej stolicy rozproszonych jest 16 urządzeń, a ich dokładną lokalizację można znaleźć w serwisie coinatmradar.com. Oprócz adresu bitomatu dostępne są również informacje dotyczące możliwych do kupna lub sprzedaży kryptowalut oraz opłat transakcyjnych, dzięki czemu w łatwy sposób można znaleźć najbliższy bitomat z najatrakcyjniejszą ofertą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.