Chcesz się dowiedzieć, czym jest Cloud mining i jak działa? Dobrze trafiłeś! Na naszym portalu, pvq.pl, dowiesz się, jak kopać Bitcoiny bez potrzeby kupowania specjalnego sprzętu.
Cloud mining – co to jest?
Kopanie Bitcoinów zazwyczaj wymaga kupna specjalnych koparek krypto, które niestety do najtańszych nie należą. Istnieje jednak alternatywa dla tradycyjnego górnictwa bitcoinowego. Jest nią chmura, z której także można wykopać coiny. Dokładniej mówiąc, kopanie w chmurze oznacza wykorzystanie ogólnie współdzielonej mocy przetwarzania z odległych centrów danych. Do komunikacji potrzebny jest tylko komputer domowy, opcjonalne lokalne portfele bitcoina i tak dalej. Istnieje jednak pewne ryzyko związane z cloud miningiem, które inwestorzy muszą zrozumieć przed zakupem.
Wady cloud miningu
Otóż ta metoda wydobywcza ma większe ryzyko oszustwa niż tradycyjna forma. Dodatkowo, sam proces kopania jest trudny do zrozumienia, zwłaszcza dla laików. Trzeba być świetnym ekspertem i mieć wiele lat doświadczenia z kryptowalutami, by dokładnie zrozumieć o co chodzi w cloud miningu. Fanatycy informatyczni, uwielbiający składać komputery i koparki krypto też nie będą tutaj mieli za dużo zabawy, bo po prostu taki sprzęt jest przy tej metodzie niepotrzebny. Zyski są mniejsze – w końcu to usługodawcy pokrywają wszelkie koszty wydobycia. Poza tym, ta forma kopania Bitcoinów zapewnia dużo mniejszą elastyczność i kontrolę podczas samego procesu. Istnieje również ryzyko zaprzestania kopania, jeżeli cena Bitcoina za bardzo spadnie (proces wtedy będzie kompletnie nieopłacalny).
Zalety alternatywnej formy górnictwa bitcoinowego
Pomimo wielu wad i ryzyka związanego z cloud miningiem, ta metoda może okazać się idealna dla mniej doświadczonych i oddanych sprawie górników. Tradycyjne kopanie Bitcoina z bloków wiąże się z ogromnymi wydatkami na prąd, który koparki “zżerają” w ilościach stanowczo ponadnormatywnych. Chmura jednak może oszczędzić bólu naszym portfelom, a dodatkowym atutem jest brak konieczności zakupu klimatyzacji. Nie ma tyle sprzętu, który musiałby chodzić non-stop na wysokich obrotach, więc odpada również wzrost temperatury w pomieszczeniu i ogłuszający hałas wiatraków. Zaletą tej metody jest także fakt, że górnik nie musi się martwić o dostawę sprzętu, a później, jeżeli górnictwo okaże się nieopłacalne, o pozbycie się go bez strat.

Rodzaje cloud miningu
Okazuje się, że decyzja o stosowaniu tej metody wydobycia może być trudna. Dlaczego? Otóż istnieją 3 warianty cloud miningu, różniące się od siebie w dość znacznym stopniu.
- Hosted mining – oznacza to wypożyczenie komputera, wykorzystywanego do zdalnego kopania od usługodawcy
- Virtual hosted mining – czyli utworzenie własnego, wirtualnego serwera, na którym zainstaluje się oprogramowanie górnicze
- Leased hashing power – jak dotąd najpopularniejsza metoda, wykorzystująca “wypożyczoną” moc hashów, bez posiadania osobnego, fizycznego lub wirtualnego, komputera
Strony do zarabiania Bitcoin
Czy cloud mining można określić stronami do zarabiania Bitcoin? Po części, tak można określić platformy do cloud miningu. Jest tak, ponieważ fizycznie nie trzeba wyposażać się w profesjonalną koparkę do wydobycia Bitcoinów, która jakby nie patrzeć to spory koszt. Za pomocą mocy obliczeniowej komputera bądź laptopa, możliwe jest wydobycie pewnej określonej części Bitcoina. Nie jest to aż tak opłacalne jak klasyczne wydobycie, jednak i tak wiele osób w społeczności kryptowalutowej decyduje się właśnie na skorzystanie z oferty serwisów cloud miningu.
Jak określić opłacalność takiego procesu?
W Internecie można znaleźć strony oferujące swego rodzaju kalkulatory, które mają za zadanie obliczyć, czy opłaca się w ogóle zostać górnikiem. Niestety wykorzystują one parametry sprzętu, a w metodzie cloud mining, taki sprzęt wykorzystywany nie jest. I tutaj pojawia się problem: jak samemu określić opłacalność cloud miningu? Mimo wszystko, nadal można użyć takiego kalkulatora, bo większość z nich (np. The Genesis Block), prosi o wprowadzenie danych zużycia prądu. Najczęściej są to koszty rachunków, ewentualnie dodatkowe koszty zakupu sprzętu. Proces konwersji nie jest jednak całkowicie prosty. W przypadku “górników sprzętowych” (tradycyjnych), można obliczyć miesięczny koszt bieżący, mnożąc opłatę za energię elektryczną przez zużycie energii przez urządzenie i współczynnik konwersji 0,744 (stosunek sekund na miesiąc do dżuli energii na kWh). Skomplikowane? Na pewno. Ale to nie my musimy to obliczać, tylko kalkulator, co oszczędza nam zarówno czasu, jak i nerwów. Jednakże w przypadku obliczeń dotyczących wydobycia w chmurze należy postępować odwrotnie, ponieważ dostawca zapewnia tylko miesięczny koszt bieżący. Dlatego trzeba obliczyć koszt jednej kilowatogodziny, a następnie wpisać dane do kalkulatora. Obliczyć to można przez podzielenie (nie mnożenie) miesięcznego kosztu bieżącego przez wymieniony powyżej współczynnik konwersji, czyli 0,744. Ryzyko, tak samo jak możliwości dużych zysków, zawsze istnieje. Przed podjęciem decyzji trzeba się dobrze zastanowić, którą metodę górnictwa bitcoinowego wybrać. Powinno się również przemyśleć, czy w ogóle jest to opłacalne przy teraźniejszym kursie Bitcoina i przy dość niestabilnym rynku kryptowalutowym. Zdaj się na swój instynkt przedsiębiorcy, a na pewno “wyniuchasz” dobrą okazję.