Rozwijanie dobrych nawyków handlowych

Większość doświadczonych traderów przypisuje swój sukces dobrym nawykom handlowym, które można rozwijać z czasem poprzez solidną codzienną rutynę. Kiedy te nawyki zostaną zakorzenione w twoich procesach myślowych, dyscyplina i właściwe podejmowanie decyzji mogą stać się drugą naturą.

Jak już wspomniano, rozwój nawyków zajmuje trochę czasu. Na przykład stanie się osobą która zaczyna wstawać wcześnie rano nie następuje od razu, ponieważ musisz przyzwyczaić się do regularnego wstawania wcześniej, zanim nabierzesz nawyku rozpoczynania dnia wcześniej niż zwykle. Sportowcy regularnie przechodzą przez zestaw ćwiczeń, zanim rozwiną pamięć i siłę mięśniową, aby osiągać lepsze wyniki.

Trading jak sport, trenuj codziennie swoje dobre nawyki

Podobnie jak w przypadku handlu, musisz być w stanie codziennie powtarzać pewne procedury, aby zmienić je w nawyki. Dla niektórych oznacza to rozpoczęcie dnia handlowego od zapoznania się z aktualizacjami gospodarczymi i wydarzeniami rynkowymi przed przyjrzeniem się cenom walorów. Następnie konfiguracje handlowe można zidentyfikować za pomocą wskaźników technicznych przed wytypowaniem transakcji o wyższym prawdopodobieństwie. Następnie przed zakończeniem dnia handlowego należy przeprowadzić przegląd transakcji.

Oczywiście te procedury mogą się różnić w zależności od tradera, ponieważ niektórzy mogą położyć większy nacisk na techniczne wzorce cen i być mniej skłonni do analizowania podstaw. Z drugiej strony niektórzy inwestorzy mogą być bardziej skoncentrowani na raportach ekonomicznych i planować swoją rutynę handlową wokół komunikatów ekonomicznych.

Z czasem przychodzi rutyna

Ważne jest, abyś mógł ustanowić swoją regularną codzienną rutynę handlową w oparciu o swoją strategię i preferencje handlowe. Zastanawiając się, które metody są dla Ciebie najlepsze, możesz dostosować podejście handlowe i wypracować niezbędne nawyki handlowe. Z czasem zauważysz że to co wypracowałeś stało się rutyną i nie kombinujesz na zasadzie „wydaje mi się że teraz odbiją”. Rutyna dobrych nawyków doprowadza do tego że zawierasz transakcję gdy widzisz coś za czym czekasz, i nawet gdy pozycja zostanie zamknięta na zleceniu Stop Loss „SL” to wiesz że to była dobra pozycją bo zgodna z Twoim planem.

Kolejną kluczową częścią wymyślania własnej rutyny handlowej jest wypracowanie nawyku przeglądu wyników na dany dzień. Powinno to obejmować rejestrowanie postępów, zysków oraz strat, jak również przemyśleń rynkowych w dzienniku handlowym, abyś mógł później przejrzeć i zastanowić się czy zrobiłeś wszystko zgodnie z założeniami. Poza tym, możliwość podsumowania, jak minął Twój dzień handlowy, pozwoli Ci ocenić, czy jesteś na dobrej drodze do osiągnięcia swoich celów handlowych, czy nie.

Pamiętaj, że stratne transakcje niekoniecznie oznaczają zły dzień handlowy, ponieważ nadal możesz wyciągnąć wnioski z tych strat. Ponadto osiągnięcie dużych wygranych nie oznacza, że ​​nie musisz już analizować swoich wyników, ponieważ powinieneś być w stanie zbudować na podstawie tego dobre nawyki które w miarę upływu czasu staną się rutyną.

Chociaż niektórzy mogą uznać, że rutyna handlowa jest zbyt nudna, i nie chcą powtarzać tego samego każdego dnia, przypomnij sobie, że możesz czerpać długoterminowe korzyści z rozwijania odpowiednich nawyków w trakcie swojej kariery handlowej, a średnia długość „życia tradera na rynku” to około rok czasu, potem rezygnuje. Rezygnuje z braku funduszy, albo z braku widocznych rezultatów. Średni czas potrzebny za to aby zacząć zarabiać to 2 lata, wtedy pojawiają się pierwsze wyniki handlowe.