Składniki dobrego dziennika handlowego
Wiele powiedziano o znaczeniu posiadania dziennika tradera, ale trzeba też podkreślić, że jego skuteczność zależy od jego kompletności. Musi nie tylko zawierać stosowne szczegóły transakcji, takie jak ceny wejścia i wyjścia, ale powinien również zawierać uwagi na temat twojego podstawowego nastawienia i procesu decyzyjnego. Oto kilka elementów, które powinny znaleźć się w Twoim dzienniku handlowym.
Dobry dziennik to regularnie uzupełniany dziennik
Najpierw należy omówić szczegóły transakcji, takie jak obszary wejścia i wyjścia. Nie wystarczy podać ceny, w których planujesz otworzyć lub zamknąć transakcję, ponieważ powinieneś również zapisać, dlaczego obserwujesz te konkretne poziomy. Aby pójść o krok dalej, powinieneś również uwzględnić różne scenariusze cenowe lub potencjalny wpływ nadchodzących wydarzeń, aby wymienić poziomy, które byłyby optymalne, aby zmniejszyć straty lub zwiększyć Twoją ekspozycje na rynku.
Należy również zapisać podstawowe nastawienie podejmując decyzję o transakcji. Pozwoliłoby to na uzyskanie jaśniejszego wglądu w podejmowane decyzję i dałoby możliwość do późniejszej analizy. Czy przegapiłeś coś w swojej analizie? Czy Twoje nastawienie było na miejscu czy całkowicie wyłączone? Czy były jakieś zmiany, do których powinieneś się dostosować? To tylko niektóre z pytań, z których możesz wyciągnąć wnioski dla lepszego handlu.
Poza tym Twój dziennik handlowy powinien również zawierać część dotyczącą zarządzania ryzykiem. Oprócz wyszczególnienia, ile planujesz zaryzykować na transakcję, możesz również uwzględnić swoje strategie, jeśli później skalujesz lub zmniejszasz pozycje. W ten sposób możesz planować z wyprzedzeniem i unikać paniki oraz błędów, gdy akcja cenowa zaczyna się poruszać zbyt szybko.

Kolejnym pomocnym elementem twojego dziennika handlowego jest lista zagrożeń nadchodzących wydarzeń. Pomoże ci to zrozumieć, na co uważać, jeśli zamierzasz pozostawić otwartą transakcję przez kilka dni, zamiast być zaskoczonym, gdy wydarzenie gospodarcze wyrzuci twoją transakcję na Stop Lossie. Może to również pomóc w zidentyfikowaniu możliwości, w których możesz zwiększyć swoją pozycję i zmaksymalizować potencjał zysku.
Jedna transakcja, wiele czynników, wiele notatek
Oczywiście nie wystarczy po prostu zapisać swoich przemyśleń przed transakcją lub po, ponieważ powinieneś także pisać swój proces decyzyjny w trakcie transakcji. Gdy twoja transakcja jest otwarta, możesz mieć pewne sygnały które spowodują korekty pozycji, które trzeba wprowadzić, więc powinieneś również zanotować je i jak wpłynęło to później na wynik. Czy byłeś w stanie zmniejszyć straty w samą porę? Czy było jakieś nieprzewidziane wydarzenie, do którego szybko się przystosowałeś? Zwracając uwagę na te działania, które mają miejsce, gdy Twoja transakcja jest otwarta, możesz później dostosować proces prowadzenia i realizacji transakcji.
Wreszcie, ważne jest, aby przeprowadzić analizę swojego handlu. Ta część powinna wskazywać, czy byłeś zadowolony ze swojego pomysłu i decyzji handlowych oraz czy musisz wprowadzić zmiany w swoich następnych transakcjach. W rzeczywistości może to być jedna z najważniejszych części twojego dziennika handlowego, ponieważ zrozumiesz, co wydarzyło się na rynkach i jak poradziłeś sobie z prowadzeniem transakcji.
Ważne jest, aby dokonać przeglądu każdej transakcji i ogólnych wyników, abyś mógł dostrzec szczegóły podczas oceny szerszego obrazu swoich zapisków. Dopiero wtedy będziesz w stanie określić, co w swoim handlu musisz poprawić a co robisz dobrze i przynosi profity.