O co chodzi z tą dźwignią?
Jedną z największych zalet handlu na rynku walutowym jest możliwość wykorzystania dźwigni finansowej. Umożliwia to inwestorowi wykorzystanie małego depozytu do kontrolowania znacznie większych wolumenów kontraktów, co pozwala na utrzymanie kapitału ryzyka na minimalnym poziomie przy maksymalizacji potencjalnych zwrotów z inwestycji.
Broker forex, który oferuje dźwignię 50 do 1, może pozwolić klientowi na zawieranie transakcji o wielkości do 50 000 USD (0.5 lota) przy kapitale początkowym w wysokości 1000 USD. Broker z dźwignią 100: 1 może umożliwić inwestorowi z depozytem zabezpieczającym w wysokości 100 USD obrót walutami o wartości 10 000 USD (0.1 lota).
Chociaż brzmi to bardzo atrakcyjnie, gdy rozważa się scenariusze zysków, należy pamiętać, że dźwignia może również wyzerować konto w jednej chwili, gdy ryzyko nie jest odpowiednio zarządzane i pozycje są zbyt duże, czyli się przelewarowujemy. Aby skorzystać z dźwigni oferowanej przez brokerów, musisz przeznaczyć część swojego konta na depozyt zabezpieczający wymagany do zawarcia transakcji.

Dźwignia mieczem obosiecznym
Ponieważ dźwignia finansowa może potęgować Twoje wygrane, może również zwiększyć Twoje straty. Właśnie dlatego inwestorzy często nazywają dźwignię mieczem obosiecznym lub ulicą dwukierunkową. Niektórzy początkujący inwestorzy są często wyrzucani z z rynku na początku swojej przygody handlowej z powodu nadmiernego lewarowania lub braku pełnego zrozumienia, jak zarządzać pozycją z odpowiednim ryzykiem i za pomocą dźwigni.
Jak wspomniano wcześniej, depozyt zabezpieczający odnosi się do depozytu wpłaconego do brokera, aby móc handlować większą pozycją i pozwolić brokerowi „pożyczyć” pozostałe saldo. Broker zwykle łączy te depozyty zabezpieczające z depozytami innych inwestorów w celu umieszczenia własnego depozytu zabezpieczającego w transakcjach handlu międzybankowego.
Podczas gdy dźwignia jest często mierzona jako stosunek kwoty, którą można handlować w stosunku do zdeponowanej kwoty, margines poziomu depozytu jest mierzony w procentach. Gdy dźwignia wynosi 100: 1, margines wynosi 1%. Gdy dźwignia wynosi 10: 1, margines wynosi 10%.
To tylko niektóre z czynników, które są brane pod uwagę przez większość traderów przed otwarciem konta u brokera. Bardziej doświadczeni i agresywni traderzy czują się bardziej komfortowo dzięki większej dźwigni, ponieważ może to pozwolić im zwiększyć potencjał zysków dzięki wypróbowanym i przetestowanym strategiom handlowym. Ci, którzy dopiero zaczynają lub są bardziej konserwatywni, wybierają brokerów z niższą dźwignią lub w panelu klienta tą dźwignie zmniejszają.
Depozytu nie należy mylić z depozytem zabezpieczającym na koncie, który odnosi się do całkowitej kwoty pieniędzy, które masz na koncie handlowym. W międzyczasie wykorzystany depozyt zabezpieczający oznacza ilość pieniędzy, które broker aktualnie trzyma, abyś mógł utrzymywać otwarte pozycje handlowe. Broker zwraca tę kwotę z powrotem na Twoje konto, gdy zamykasz pozycję lub dochodzi do momentu wezwania do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego, o czym jeszcze napiszemy w osobnym dziale.