0 0
Read Time:3 Minute, 57 Second

Bezpieczny Handel? Arbitraż rozwiązaniem problemu?

Handel kryptowalutami może się okazać bardzo opłacalny, jednak ich ceny na giełdach są niestabilne, co może sprawić wiele problemów osobom, które decydują się wkroczyć w świat wirtualnych pieniędzy. Inwestowanie w kryptowaluty często wiąże się z dużym ryzykiem i nie powinno się poświęcać tam pieniędzy, których nie jesteśmy gotowi stracić. Czy są sposoby na bezpieczny handel coinami? Odpowiedzią na ten nieustannie nurtujący problem może się okazać stary dobry arbitraż.

Czym jest handel arbitrażowy?

Arbitraż to zakup jakiegoś dobra lub aktywa na rynku, na którym jego cena jest niższa, po to, by sprzedać go na innym rynku, na którym jego cena jest wyższa. Osoba handlująca w taki sposób osiąga zysk w postaci różnicy tych cen, a ponieważ zakup i sprzedaż odbywają się w tym samym czasie, nie ponosi żadnego ryzyka.

Istotną kwestią w handlu arbitrażowym jest znajomość cen towarów na różnych giełdach. Pozwala to na skorzystanie z luk, stworzonych przez niedoskonałości obecnego modelu rynku.

Kryptowalutowy arbitraż

W świecie kryptowalut arbitraż działa na tej samej zasadzie co na tradycyjnym rynku. Czyli, polega na zakupie jednej kryptowaluty na giełdzie, gdzie jej cena jest niższa, tak aby ją natychmiast sprzedać w innym miejscu, po wyższej cenie.

Większe giełdy mają dużą płynność, mogą więc wpływać na ceny kryptowalut. Inaczej sprawa się ma z tymi mniejszymi, często ceny tam różnią się, ponieważ potrzebują one nieco więcej czasu, aby je dostosować. Właśnie z tej luki czasowej korzystają traderzy, którzy stosują tę technikę. Jednak wymaga to dużej wprawy i natychmiastowej sprzedaży kryptowalut, ponieważ zwłoka wiązać się może ze stratami.

Arbitraż można wykonać na jednej walucie, kupując ją na jednej giełdzie i sprzedając na drugiej po wyższej cenie, jednak traderzy często stosują bardziej skomplikowane manewry, które pozwalają im zarobić więcej. Jedną z takich technik jest na przykład potrójny arbitraż. W tym przypadku zamiast skupiać się na jednej walucie trader kupuje 3 cyfrowe aktywa, na 3 różnych giełdach, gdzie wymienia je między sobą. Strategia arbitrażu trójkątnego obejmuje 3 transakcje. Na przykład, mając waluty A, B i C, najpierw wymienia się A na B, B na C, by na końcu zamienić C na A. Proces ten jest nieco skomplikowany, ale obecnie mamy wiele narzędzi, które mogą nam w tym pomóc. Istnieją na przykład aplikacje mobilne, które przeliczają zyski z arbitrażu trójkątnego.

Wady i zalety handlu arbitrażowego kryptowalutami

Zalety

Natychmiastowe zyski

W przeciwieństwie do najbardziej popularnej metody handlu kryptowalutą, gdzie przechowuje się ją, do czasu aż jej cena wzrośnie, arbitraż przynosi traderowi natychmiastowe zyski. W wypadku arbitrażu najistotniejszą kwestią jest czas, dlatego przy sprawnym działaniu, profity pojawiają się w portfelu natychmiastowo i nie trzeba przejmować się spadkami i wzrostami cen na giełdach.

Duży wybór giełd

Obecnie istnieją setki giełd kryptowalut, mamy więc szeroki wybór. Jest to również duża szansa dla arbitrażowych traderów na znalezienie najbardziej opłacalnych wymian pomiędzy giełdami. 

Niestabilność cen

Chociaż niestabilność cen kryptowalut to cecha, która spędza sen z powiek inwestorów, w przypadku arbitrażu okazuje się to zaletą. Duże wahania przynoszą różnice w cenach, które przecież są najistotniejszą kwestią w tej metodzie. Arbitrażowi traderzy mogą więc liczyć na nieustanne zyski podczas wymiany aktywów.

Wady

Procedury związane z rejestracją na giełdach

Arbitraż wymaga rejestracji i obserwacji cen na wielu giełdach, a procedury z tym związane często są bardzo kłopotliwe i wymagają czasu, którego trader wykonujący arbitraż ma niewiele. 

Opłaty transakcyjne

Handel na giełdach nie jest niestety darmowy. Wymieniając kryptowaluty, musimy liczyć się z opłatami transakcyjnymi, o których również trzeba pamiętać przy obliczaniu kosztów arbitrażu.

Wyczucie czasu

Jak już wspomniano wcześniej, czas jest tutaj najistotniejszy. Jednak są takie kwestie, jak na przykład weryfikacja transakcji, na które trader nie ma wpływu. Taka weryfikacja trwa zazwyczaj do kilku minut, jednak przy wyjątkowym pechu ten czas może zaważyć na powodzeniu danej wymiany. Niestabilność rynku kryptowalut to w przypadku arbitrażu oczywiście szansa na zyski, jednak w wyjątkowych w ciągu tych kilku minut rynek może się całkowicie załamać, a potencjalny zysk zamienić w stratę.

Handel arbitrażowy – czym się kierować przy wyborze giełd

Jedną z najistotniejszych kwestii przy tym wyborze są opłaty, które w zależności od giełdy, pobierane są za różne działania, takie jak wpłaty, wypłaty, a także sama wymiana. Podczas arbitrażu trzeba koniecznie uwzględnić te koszty, tak aby handel ten rzeczywiście przynosił zyski. Wiele giełd ogranicza dostęp do niektórych funkcji, w zależności od lokalizacji użytkownika, co również jest bardzo istotną kwestią, dlatego przed rozpoczęciem wymiany na danej giełdzie konieczne jest zapoznanie się z informacjami o restrykcjach związanych z lokalizacją.

Podsumowanie

Handel arbitrażowy wydaje się dużo bezpieczniejszą opcją, jeśli chodzi o handel kryptowalutami, jednak tak jak każde inne działanie na giełdach nie jest w 100% pozbawiony ryzyka. Arbitraż wymaga wprawy i dobrej znajomości cen aktyw, co może okazać się kłopotliwe szczególnie w przypadku początkujących traderów. Jest to gra z czasem, niemniej jednak stanowi bardzo ciekawą opcję dla osób, które zainteresowane są natychmiastowymi zyskami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.