0 0
Read Time:2 Minute, 33 Second

Na początku zeszłego tygodnia rynek kryptowalut podejmował próby wzrostu (najbardziej starały się altcoiny), lecz następnie został skorygowany w dół, w rezultacie czego większość wiodących walut cyfrowych straciła znaczną część swoich wcześniejszych zysków. W obecnym momencie BTC jest w okolicy poziomu 69 600 PLN (–3,5%), ETH – w pobliżu poziomu 2 200 (–4,7%). Na trzecie miejsce co do kapitalizacji powrócił XRP, który w obecnym momencie jest w pobliżu poziomu 2.35 (-20% od szczytów). USDT jest w okolicy poziomu 1.0025 USD (+0,3%). Na piątym miejscu jest BCH, który odzyskał straty z ubiegłego tygodnia spowodowane przez fork. W obecnym momencie moneta jest w pobliżu poziomu 1 100 PLN (–24,6%). Łączna kapitalizacja rynku sięgnęła poziomu 581 miliardów dolarów, lecz następnie spadła do 516 miliardów. Udział Bitcoin spadł do 62,2%.

Na początku tygodnia liderem wzrostu była moneta XRP, cena której sięgnęła maksymalnych do 2018 roku znaczeń i nawet po korekcie utrzymała część zysków. Eksperci uważają, że wsparcie walucie dała działalność spółki Ripple, która wykupuje monety XRP „dla uzdrowienia rynku” (ich łączna wartość w obecnym momencie sięgnęła 46 milionów dolarów). Dodatkowemu wzrostowi kursu mogla sprzyjać informacja o tym, że spółka Ripple oficjalnie dodała Bank of America na listę wiodących uczestników RippleNet. Na początku tygodnia ETH aktywnie szła w górę, co było związane z oczekiwaniem na uruchomienie w dniu 1 grudnia zerowej fazy sieci Ethereum 2.0 zbudowanej na algorytmie Proof-of-Stake, gdyż udało się zgromadzić potrzebne dla tego depozyty o łącznej wartości 524 tysięcy ETH. Obecnie w ETH2 zablokowano 788 tysięcy monet ETH, co może stworzyć deficyt podaży na rynku dając cenie monety wsparcie.

Przyczyną wcześniejszej spadkowej korekty, która zaczęła się w czwartek, według opinii obserwatorów, jest fiksacja przez inwestorów swoich zysków poprzez sprzedaż BTC. Kiedy cena Bitcoinu zaczęła się zbliżać ku kluczowemu poziomowi 20000.00, „wieloryby” zaczęli wycofywać kryptowalutę z rynku w celu jej sprzedaży, co spowodowało istotną korektę spadkową i osłabienie pozostałych podstawowych aktywów cyfrowych. Dodatkowa presję na ceny mogło wywrzeć wznowienie wycofania środków z giełdy OKEx, które zostało wstrzymane w dniu 16 października. W ciągu zaledwie kilku godzin z giełdy wycofano kryptowalut o łącznej wartości ponad 110 milionów dolarów.

Wśród wiadomości dotyczących giełd kryptowalutowych szczególną uwagę należy zwrócić na to, że od razu dwie placówki handlowe oświadczyły o zmianie swojej polityki w związku z działalnością regulatorów amerykańskich. Giełda Binance poprosiła traderów z USA wycofać wszystkie swoje aktywa w ciągu 14 dni; w przeciwnym razie zostaną zablokowane. Placówka finansowa Coinbase poinformowała o tym, że klienci utracą dostęp do handlu marginalnego w związku z rekomendacjami amerykańskiej Komisji Obrotu Giełdowymi Kontraktami Terminowymi (CFTC). Coraz większe regulowanie giełd kryptowalutowych bardzo niepokoi traderów. Z drugiej strony, szef największego systemu płatniczego PayPal Dan Schulman w swoim wywiadzie udzielonym dla CNBC pozytywnie ocenił sytuację z kryptowalutami w USA i świecie. Schulman powiedział, że im dalej tym więcej będzie opcji wykorzystania BTC, natomiast jego wartość będzie wzrastała. Oprócz tego, on po raz kolejny zwrócił uwagę na to, że stworzenie państwowych walut cyfrowych przez wiodące banki centralne jest tylko kwestią czasu. Natomiast uproszczenie nabycia, sprzedaży i przechowywania kryptowalut zwiększy ich użyteczność dla obywateli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.