3 0
Read Time:3 Minute, 41 Second

Wieloryby

Wieloryby – Grupa ssaków z rzędu waleni o większych rozmiarach. Są one największymi ssakami na Ziemi. A tak na poważnie. Grupa nazywana w ten sposób na rynku kryptowalut to osoby które posiadają znaczne środki w cyfrowych aktywach które umożliwiają im wpływanie na cenę. Do tej pory niewiele wiadomo na temat tej grupy ludzi. Można jedynie spekulować nad tożsamością grubych graczy, przeciwnie do regulowanych rynków gdzie wiadomo kto i ile gotówki pompuje w walory giełdowe.

Widzisz obrazek? Właśnie tak posiadacz dużego kapitału jest w stanie wchłonąć Twoje zlecenia, niezależnie od tego po której stronie są.

Gruba rybka Bitcoina? Wiesz kto do nich należy?

Szacuje się że większa część już wydobytych BTC należy do mniejszego grona posiadaczy. Więc zbierając wszystkich detalistów nadal nie zdobędziemy ilościowej przewagi na rynku. Ale to nie jest zła wiadomość ponieważ nikt nie chce stracić i pełna realizacja zysków jest prawie niemożliwa. Chyba że ktoś chce zbić kurs do 1 dolara. Dobrym przykładem największych posiadaczy BitCoinów mogło by być przeanalizowanie 100 portfelii które posiadają największą ilość kryptowaluty. Jednak przy stosunkowo dużej anonimowości samego portfela jest to niemal niemożliwe. Co jakiś czas będziemy słyszeć o nowych osobach które się będą ujawniały, ale na to potrzeba czasu.

Ze względu na sam charakter rynku kryptowalutowego oraz anonimowość związaną z portfelami, do których przypisane są Bitcoiny, trudno ocenić do kogo należą adresy z największymi ilościami BTC. Jednak doniesienia medialne pozwalają na spekulację nad tym, kto mógłby kwalifikować się do grupy grubych ryb.

Oto 10 instytucji i osób, które być może są w posiadaniu największych ilości BTC

  • Barry Silbert – założyciel oraz dyrektor generalny Digital Currency Group. Według doniesień Forbesa, jego zasoby kryptowalutowe mogły być warte 500 milionów dolarów w styczniu 2018 roku.
  • Tim Draper – założyciel Draper Associates. W 2014 roku kupił 29 656 Bitcoinów.
  • Michael Novogratz – założyciel oraz dyrektor generalny Galaxy Digital. Zainwestował znaczną część swojej fortuny w BTC. Forbes donosi że w styczniu roku 2017 posiadał aktywa o wartości miliarda dolarów.
  • Tyler i Cameron Winklevoss – współzałożyciele giełdy kryptowalutowej Gemini. W 2011 roku podobno nabyli Bitcoiny za 11 milionów dolarów. Wówczas jeden BTC był wart zaledwie 120 USD.
  • Blockchain Capital – fundusz inwestycyjny oraz firma typu venture capital. Zainwestowała w startupy związane z branżą kryptowalutową oraz w liczne kryptowaluty.
  • Brock Pierce – współzałożyciel Blockchain Capital oraz Block.one. Podobno zgromadził sumę kryptowalut o wartości miliarda dolarów, jednak nie inwestował wyłącznie w Bitcoina.
  • Matthiew Roszak – założyciel funduszu inwestycyjnego Tally Capital. Według doniesień posiada on portfele kryptowalutowe o wartości od 900 milionów do miliarda dolarów.
  • Changpeng Zhao – dyrektor generalny oraz założyciel giełdy kryptowalutowej Binance. Zgromadził on fortunę w wysokości od 1,1 miliarda dolarów do 2 miliardów USD. Choć znaczna część tej kwoty może być przechowywana w Binance Coin, prawdopodobnie inwestował również w Bitcoina.
  • Roger Ver – znany również, jako Bitcoinowy Jezus. Choć jest on głównie kojarzony z Bitcoin Cash, podobno posiadał około 400 tysięcy BTC w 2014 roku.
  • Brian Armstrong – dyrektor generalny oraz założyciel Coinbase. W styczniu 2018 roku posiadał zasoby kryptowalutowe o wartości  miliarda dolarów.

Przedstawiona lista to tylko ułamek dużych graczy. Wytypowane osoby mogą jednak znajdować się w grupie największych graczy rynkowych.

Wpływ na rynek

Wieloryby Bitcoina są bardzo istotną częścią rynku. To właśnie masowe ruchy ich monet mogą mieć ogromny wpływ na cenę BTC. W ten sposób tworzone są trendy kupna, bądź sprzedaży. Mając to na uwadze, grube ryby, decydujące się na sprzedaż części swoich Bitcoinów, mogą doprowadzić do gwałtownego spadku kursu tej kryptowaluty. W konsekwencji wielu innych inwestorów zaczyna panicznie wyprzedawać się ze swoich monet. Ta sama zależność występuje również w odwrotnej sytuacji. W momencie, gdy duże ilości monet są skupywane z rynku, następują nagłe wzrosty ceny Bitcoina. To zaś skłania innych graczy do jego kupna. Znasz sytuację że sprzedajesz w dołku i kupujesz na górce?

Podczas gdy wiele osób sugeruje, iż duzi gracze tylko manipulują rynkiem, w niektórych przypadkach wpływ ich decyzji zakupowych był bardziej pozytywny, niż negatywny. Przykładowo raport wydany przez Chainalysis ujawnił, że posiadacze 32 największych portfeli Bitcoinowych handlowali w stadzie, kupując BTC po spadkach jego kursu. W rzeczywistości badania wskazują na to, że już w 2011 roku, najwięksi gracze rynkowi byli bardziej odpowiedzialni za ruchy Bitcoina w górę, niż jego spadki. To zaś sugeruje, że mimo iż wieloryby mają zbyt dużą władzę nad kursem Bitcoina, znaczna ich część od dawna stara się doprowadzić do tego, aby ten rynek odniósł sukces.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.