Zrozumienie pojęcia obsunięcia kapitału i jak się zabezpieczyć

Osunięcie lub też strata kapitału jest definiowany jako znaczna redukcja kwoty na koncie z powodu serii przegranych transakcji. Można to obliczyć, uzyskując różnicę między najwyższym poziomem konta a jego najniższym punktem. Na przykład, jeśli Twój kapitał początkowy w wysokości 10 000 USD wzrośnie do 10500 USD, i przechodzisz serie strat, która sprowadza kapitał do 9500 USD, Twoja strata wynosi 1000 USD.

Handlowcy zazwyczaj traktują stratę jako procent salda konta. Na przykład, jeśli stracisz pięć transakcji z rzędu przy ryzyku 1% na transakcję, Twoja strata wynosi 5%. Pamiętaj jednak że odzyskanie straty to nie zrobienie 5% tego co zostało, ale zawsze więcej.

Oprócz patrzenia na swoje zyski i straty w pipsach lub wartościach procentowych, obsunięcia kapitału odgrywają również kluczową rolę w zarządzaniu ryzykiem. Dzięki temu możesz określić, jaką część konta możesz stracić, zanim będziesz mógł odzyskać wkład i zakończyć transakcję w końcowej fazie na zielono.

Prawda jest taka, że ​​traderzy od czasu do czasu będą mieli swoje złe dni i nie jest zaskakujące, jeśli ktoś przeżywa gorszą passę. Ważne jest to, że jesteś w stanie zarządzać swoim ryzykiem na transakcję i że poprawiasz oczekiwania swoich transakcji, tak aby dobra i zwycięska transakcja pozwoliła Ci odbić się od większości, jeśli nie wszystkich, strat.

Na przykład, zaczynasz z początkowym saldem konta 10000 $ i ryzykujesz 10% na transakcję. Jeśli przegrasz pięć kolejnych transakcji, stracisz połowę swojego konta w zaledwie kilku transakcjach! Potrzebowałbyś naprawdę dobrej, wygrywającej transakcji lub zestawu zyskownych transakcji, aby móc odzyskać tę kwotę. Weź pod uwagę że 50% straty konto, to konieczność odrobienia 100% tego co zostało aby wyjść na ZERO.

Z drugiej strony, jeśli kontrolujesz swoje ryzyko do zaledwie 2% na transakcję, przechodzenie serii strat przez pięć kolejnych transakcji da ci po prostu możliwe do opanowania obsunięcie 10%. Jeśli jesteś w stanie wygrać kilka transakcji na ryzyku 2 do 1, w mgnieniu oka będziesz blisko odzyskania tego co straciłeś. Jak zapewne zauważyłeś, współczynnik wielkości wygranych odgrywa również kluczową rolę w określaniu, w jaki sposób możesz odzyskać równowagę po stracie.

Jest to część planu handlowego, który należy opracować w oparciu o preferencje dotyczące ryzyka i stylu handlu. Na przykład, jeśli jesteś inwestorem typu swing, który woli utrzymywać transakcje przez kilka dni i utrzymywać szerokie zlecenia zabezpieczające SL, możesz pozwolić sobie na zaryzykowanie pełnego rozmiaru pozycji w jednej transakcji lub podzielenie jej na kilka transakcji. Jeśli jesteś traderem skalpującym, który otwiera i zamyka wiele pozycji w ciągu kilku minut, możesz zaryzykować mniej dla każdej transakcji, a następnie wybrać duży stosunek zysku do ryzyka, aby szybko odbić się od niewielkich strat.

Pod koniec dnia liczy się to, że ustalasz zasady zarządzania ryzykiem tak, abyś mógł pozwolić sobie na dalszy handel i utrzymanie większości konta, nawet przy serii strat lub dużych obsunięciach konta. Oczywiście ważne jest również, aby odrobić pracę domową i zwiększyć prawdopodobieństwo wygranej, przeprowadzając dogłębną analizę fundamentalną i techniczną, nie tylko rynku ale również swoich zachowań na rynku.