Lepiej dokładać do zyskownej czy stratnej pozycji?

Bardziej złożonym aspektem zarządzania ryzykiem jest śledzenie kilku cen na różnych parach walutowych. W końcu może to być przytłaczające, gdy oglądasz różne konfiguracje z wieloma punktami wejścia, masz otwarte 15 wykresów i kilka razy dziennie przeglądasz każdy z nich aby idealnie wejść w pozycję. W końcu masz 10 pozycji na każdym innym instrumencie które są de facto ze sobą skorelowane, ale zasięgi ruchów są różne, jednak nadzorować należy każdy wykres indywidualnie aby nic nie zaskoczyło jak dane makroekonomiczne dla Australii lub Nowej Zelandii w nocy, lub tweet dla Japonii wcześnie rano zanim wstaniesz.

Piramidowanie

Skalowanie „in” i piramidowanie to praktyka często stosowane przez bardziej doświadczonych traderów, ponieważ pozwala im wykorzystać akcję cenową i nie przegapić żadnych ruchów. Piramidowanie może również pozwolić im wykorzystać swoją przewagę rynkową, jeśli są w stanie dodać kolejne transakcje do swoich wcześniej zarabiających pozycji. Tymczasem skalowanie „out” to tzw. redukowanie pozycji które może pozwolić na zmniejszenie strat lub zmniejszenie ekspozycji przed wiadomościami rynkowymi takimi jak dane makro.

Skalowanie może również działać na twoją korzyść, jeśli handlujesz na wybicia i chciałbyś dokładać do swoich pozycji, jeśli cena wciąż tworzy nowe szczyty lub nowe dołki. Na przykład, jeśli przewidujesz, że przebicie w górę z symetrycznego trójkąta będzie kontynuowane na 500 pipsów, możesz dodawać do swojej pozycji następne, co 100 pipsów i odpowiednio dostosowywać swoje stop loss’y aby wynik końcowy był średnioważony na wszystkie pozycje.

Jednak podczas takiego zachowania zawsze powinieneś być świadomy tego, jak dużą część Twojego konta angażujesz za każdym razem, gdy dodajesz następną pozycję. Nie zapomnij śledzić na bieżąco wszystkich pozycji, jeśli chcesz chronić swoje zyski ponieważ w szybkim czasie z sumarycznego zysku możesz ujrzeć łączną stratę i osiągniesz wynik odwrotny od tego co zamierzałeś.

Gridowanie, uśrednianie strat

Gridowanie to uśrednianie strat, ta metoda jest często stosowana przez handlowców, którzy widzą kilka potencjalnych punktów wejścia. Na przykład, jeśli używasz narzędzia Fibonacciego do wybierania pozycji w kierunku trendu, ale różne poziomy są zgodne z głównymi lub małymi punktami wsparć i oporów, możesz ustawić zlecenia na każdym poziomie, zamiast wybierać tylko jeden pełną wielkością pozycji.

To, co jest trudne w tym stylu handlu, polega na tym, że przed podjęciem decyzji o wielkości pozycji do wejścia na każdym poziomie należy również pamiętać o zasadach zarządzania ryzykiem. Łatwym sposobem na to jest po prostu podzielenie procentu ryzyka przez liczbę żądanych poziomów wejściowych przed obliczeniem wielkości pozycji w oparciu o stop loss. Wtedy zabezpieczenie Stop Loss może być ustawione na dwa sposoby, jeden poziom dla wszystkich pozycji, tj. na 5 pozycji pierwsza będzie miała stopa na 40 pipsów, druga na 35, trzecia na 30, czwarta na 25 i piąta na 20 pipsów, w ten sposób każda następna pozycja ma mniejszego stopa ale w przypadku ruchu ceny nie po naszej myśli wszystkie zostaną zamknięte w tym samym miejscu. Lub druga opcja, każda mała pozycja ma stopa określonego w pipsach, czyli każda pozycja ma stopa na 20 pipsów.

Ta metoda jest wyjątkowo trudna do opanowania ponieważ dla zdecydowanej większości handlowców problemem jest pogodzenie się ze stratą.. Dokładanie do stratnych pozycji często przynosi efekt odwrotny do zamierzonego. Wiele przypadków kończy się wyzerowaniem konta handlowego. Jeśli jesteś początkującym handlowcem nie ucz się tej praktyki!

Martygnał

Niektórzy inwestorzy decydują się na dostosowanie swojego ryzyka do każdej możliwej ceny, stawiając mniejsze pozycję jako pierwsze na najbliższe możliwe poziomy, a następnie ryzykując bardziej przy dokładaniu kolejnych coraz to większych pozycji, często jako zlecenia oczekujące. Zaczynając od pozycji mniejszej od standardowej, i dokładając każdą następną 2 lub nawet 3x większą od poprzedniej. Jak wspomniano wcześniej, zależy to od Twojego profilu ryzyka i tego, czy możesz śledzić te wielokrotne pozycje, jeśli wszystkie zostaną uruchomione gdy masz zlecenia oczekujące na wyznaczonych poziomach, lub gdy je samemu otworzysz. Jak w przypadku gridowania, ta metoda jest bardzo niebezpieczna. Nie ucz się jej, bo nabierzesz złej praktyki. Metoda przeznaczona tylko dla osób które dobrze radzą sobie na rynku i już na nim zarabiają.

Skalowanie „out” – redukowanie pozycji

Tymczasem skalowanie out oznacza stopniowe redukowanie pozycji. Na przykład gdy zbliża się wydarzenie najwyższego stopnia które może mieć duży wpływ na rynek, lub jeśli uważasz, że ruch ceny jest przesadzony i może nastąpić znaczna korekta bo cena stała już się spekulacyjna nie poparta ani analizą techniczną, ani żadnymi fundamentami wtedy redukujesz pozycje o połowę, czyli mając otwarte 5 lotów, zamykasz 2.5 lota, a pozostałe 2.5 lota trzymasz dalej. W ten sposób możesz utrzymać większe zyski na wypadek, gdyby cena się odwróciła bo połowa została zainkasowana w trakcie.

Podobnie jak w przypadku skalowania, piramidowania i każdej innej metody, upewnij się, że wiesz, jaka część Twojego konta jest zaangażowana w każdym przypadku. Rozwój tej umiejętności zajmuje trochę a nawet dużo czasu, ponieważ może wymagać kilku obliczeń na podstawie dostosowanych zleceń i korekt. Jednocześnie powinieneś również śledzić swój potencjalny zwrot z ryzyka, aby sprawdzić, czy warto dodać lub zmniejszyć swoją pozycję.

Te aspekty muszą być wcześniej zaplanowane, kiedy wymyślasz swój pomysł na handel, ponieważ zaleca się posiadanie szczegółowej strategii dla różnych potencjalnych scenariuszy. W ten sposób nie będziesz zaskoczony, gdy rynki wykonają silny ruch i że jesteś w stanie wykorzystać wynikającą z tego akcję cenową.