0 0
Read Time:4 Minute, 33 Second

Czym są i jak działają portfele kryptowalut?

Portfel kryptowalut jest miejscem do przechowywania i zapisywania klucza prywatnego, czyli ciągu znaków uprawniających do wysyłania wirtualnych walut. Warto wiedzieć, że kryptowaluty nie znajdują się w nim  „fizycznie”. W portfelu kryptowalut mogą być umieszczone jedynie dane liczbowe zapisane w chronologicznej bazie tzw. łańcuchu bloków. Należy również podkreślić, że każda wykonywana transakcja musi być podpisana kluczem prywatnym. Wszystkie osoby, które znają klucz prywatny mają nieograniczony dostęp do przypisanych mu kryptowalut.

Portfel do wszystkich kryptowalut

Portfel kryptowalut, w którym moglibyśmy przechowywać wszystkie coiny, nie istnieje. Oczywiście takie rozwiązanie byłoby niezwykle wygodne, jednak jest to bardzo trudne do zrealizowania, chociażby ze względów technicznych. Warto wiedzieć, że każda z poszczególnych kryptowalut działa inaczej. Mają one bowiem osobny, autonomiczny system. Oczywiście istnieją portfele kryptowalut, które umożliwiają użytkownikowi obsługę wielu cyfrowych monet, ale nie ma takiego, który pozwoliłby na przechowywanie wszystkich możliwych coinów które zostały stworzone.

Rodzaje portfeli kryptowalut

Portfel kryptowalut online (hot wallet)

Portfel kryptowalut online można zakwalifikować do grupy najmniej bezpiecznych, dlatego że jest podłączony do internatu, co z kolei umożliwia włamania i przejęcie kluczy prywatnych przez niepożądane osoby. Przy korzystaniu z tego typu portfeli kryptowalut należy skorzystać z dodatkowych zabezpieczeń, by nie paść ofiarom ataków hakerskich. Oczywiście istnieją również plusy związane z posiadaniem owego portfela kryptowalut. Przede wszystkim jest on darmowy. Nie wymaga również weryfikacji dokumentami. W niektórych przypadkach należy jednak podać adres e-mail. Portfel kryptowalut online należy do najliczniejszej z grup portfeli.  Nie zaleca się jednak przechowywania na nich dużej ilości środków, ponieważ łatwo można stracić nad nimi kontrolę. Kradzież środków z takiego portfela jest łatwiejsza niż z portfela sprzętowego lub papierowego.

Rodzaje portfeli kryptowalut online (hot wallet):

  • Portfel kryptowalut mobilny ma postać aplikacji na tablet lub telefon (smartfon). Przenośny portfel kryptowalut pozwala na dokonywanie szybkich transakcji np. w sklepach bądź restauracjach poprzez zeskanowania kodu QR. Poziom bezpieczeństwa jest jednak średni. Portfele tego typu nie są rekomendowane do przechowywania większej ilości kryptowalut.
  •  Portfel kryptowalut przeglądarkowy jest dostępny zarówno z komputera, jak i urządzenia mobilnego poprzez przeglądarkę. Główną z zalet użytkowania tego rodzaju portfela kryptowalut jest wygoda. Warto jednak wiedzieć, że bardzo szybko można utracić kontrolę nad swoimi walutami cyfrowymi, ponieważ w tym przypadku nie posiadamy kluczy prywatnych. Tego typu portfel kryptowalut jest polecany wyłącznie osobom, które chcą handlować kryptowalutami w małych ilościach i krótkim czasie. Z racji tego, iż dany podmiot posiada nasze klucze prywatne, nie jest to bezpieczny sposób przechowywania środków.
  • Portfel kryptowalut desktopowy  jest to aplikacja, którą należy pobrać i zainstalować na swoim komputerze. Owe portfele mogą dzielić się na lekkie (takie, w których łańcuch bloków jest przechowywany na serwerach zewnętrznych, są szybkie i dostępne) i pełne (ściągają one na komputer cały łańcuch bloków, co przyczynia się do dłuższego czasu synchronizacji, oraz większych potrzeb dyskowych).

Portfele kryptowalut offline (cold wallet)

Portfele kryptowalut offline zaliczane są do najbezpieczniejszej grup, ponieważ przechowywane na nich kryptowaluty są odseparowane od internatu. Uniemożliwia to przejęcie środków przez osoby trzecie. Ta grupa jest jednak nieliczna, możemy podzielić ją tylko na dwie kategorie.

Rodzaje portfeli kryptowalut offline (cold wallet):

Portfel kryptowalut USB 

Nazywany jest również portfelem sprzętowym (hard wallet). Portfel kryptowalut USB w wyglądzie przypomina pendrive’a. Zainstalowane jest na nim dedykowane oprogramowanie, które pozwala na zarządzanie zgromadzonymi kryptowalutami. W celu wykonania transakcji urządzenie należy podłączyć do komputera lub laptopa. Wszystko odbywa się w odizolowanym środowisku wewnątrz portfela. Podpisane i zaszyfrowane transakcje są następnie przekazywane dalej. Warto dodać, że klucze prywatne nie opuszczają urządzenia. Tego rodzaju mechanizm pozwala więc na używanie portfeli kryptowalut USB nawet na komputerach zainfekowanych wirusami. Dodatkowo sprzęt umożliwia tworzenie kopii zapasowych. Dużym plusem jest to, że zawartość można odzyskać w przypadku zgubienia bądź zniszczenia portfela. Należy pamiętać, że każdy przelew wymaga autoryzacji kodem PIN wpisanym ręcznie. Z racji na najwyższy poziom bezpieczeństwa tego rodzaju portfele są dedykowane do długoterminowego przechowywania kryptowalut. Jedyną ich wada jest to, że są średnio wygodne, oczywiście można używać ich również do codziennych przelewów. Portfele kryptowalut USB zapewniają pełną kontrolę nad kluczem prywatnym. Znajduje się on w urządzeniu i tylko jego posiadacz ma do niego dostęp.

 Portfel kryptowalut papierowy 

Forma zimnego portfela, działającego na zasadach offline. Jest to nic innego, jak kartka papieru, na której drukujemy zarówno nasz klucz publiczny, jak i klucz prywatny. Kartkę należy dobrze zabezpieczyć, najlepiej trzymać w sejfie i nikomu nie udostępniać. Dobrym pomysłem jest również wykonanie kopii w razie, gdyby oryginał uległ zniszczeniu. Plusem papierowego portfelu kryptowalut jest wysoki poziom bezpieczeństwa, ze względu na tryb offline oraz łatwość wykonania polegająca na losowym wygenerowaniu ciągu znaków. Należy również dodać, iż są darmowe. Do minusów można zaliczyć wygodę użytkowania. By wykonać transakcje, trzeba najpierw zaimportować klucz prywatny do aplikacji bądź klucza prywatnego. Należy również wspomnieć, iż w portfelach tego typu można przechowywać tylko jeden rodzaj kryptowalut.

Najpopularniejsze portfele kryptowalut

 Portfele kryptowalut online:

  • portfele kryptowalut mobilne:

-Mycelium (Android) -Breadwallet (iOS) -Copay (Windows Phone) -Xapo (Android, iOS)

  • portfele kryptowalut przeglądarkowe

-Paxful -Coinbase -Circle -Blockchain

  • portfele kryptowalut desktopowe

– Electrum -Bitcoin Core -Armory

 Portfele kryptowalut offline 

  • portfele kryptowalutUSB

– Trezor – Ledger

  • portfele kryptowalutpapierowe

-bitaddress.org -liteaddress.org (dla Litecoina)

Możemy oczywiście wpisać w Internet hasło portfel kryptowalut i pojawi się mnóstwo wyników, ale pamiętaj! Zawsze sprawdź opinie przed pobraniem oprogramowania. Oraz pobieraj tylko ze stron oficjalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.