0 0
Read Time:1 Minute, 52 Second

Chcemy wszystkich ostrzec przed próbą wyłudzenia pieniędzy przez oszustów którzy pozyskali nielegalnie dane użytkowników prawdopodobnie portfela sprzętowego Ledger i wysyłają wiadomości email z żądaniem okupu.

Część ludzi otrzymało niepokojącą wiadomość, z której wynikało, iż autor wie o naszych „krypto”, jeśli nie zapłacimy okupu, możemy spodziewać się brutalnej wizyty bandyty. Przestępca pisze, że nie będzie to miłe spotkanie, gdyż w wiadomości e-mail pojawiają informację wprost wskazujące na przestępczy charakter. Autor grozi adresatowi włamaniem oraz agresją, która poskutkuje rozlewem krwi. Jak zapewne się domyślacie, jest to nic innego, jak szantaż mający na celu wyłudzenie kryptowaluty. Pytanie, kto i dlaczego otrzymał opisywaną wiadomość.

Jakiś czas temu pojawiła się informacja odnośnie wycieku danych posiadaczy portfela sprzętowego Ledger. Prawdopodobnie osoba szantażująca pozyskała dane z Internetu z forum dla hakerów, po tym jak dane użytkowników zostały opublikowane w internecie. Dostęp do nich mógł uzyskać każdy, kto wszedł na Raid Forums – hakerskie forum dostępne nawet bez konieczności logowania się do DarkWebu. Lista zawiera bazę 270 tysięcy klientów usługi wraz z e-mailami, nazwiskami, telefonami i adresami zamieszkania.

Firma długo milczała, ale po wycieku zaczęła zapewniać na Twitterze, że „żałuje tego, co się stało i zaręcza, że prywatność użytkowników zawsze była dla nich kluczowa”. Niestety warunki świadczenia usługi firmy Ledger są sformułowane w taki sposób, by uniemożliwić klientom podjęcie działań prawnych przeciwko spółce.

Przestępca wiedząc że osoby kupujące portfel sprzętowy zazwyczaj trzymają na nim więcej niż kilka dolarów, postanowił napisać wiadomość w celu wyłudzenia kryptowalut. Osoby posiadające kilka set dolarów w BTC nie wydadzą połowy wartości swoich oszczędności na portfel. Jednak ktoś kto posiada 1, 2 lub więcej BTC już przemyśli zabezpieczenie swoich kryptowalut. Tak więc grupa docelowa przestępcy jest bardzo dokładna.

Wracając do treści e-mail. Wiadomość o tytule „POGRZEB” to jedynie próba oszustwa, którego celem jest nakłonienie potencjalnej ofiary do zapłaty okupu żerując na strachu. Wiadomość sugeruje że przestępca zrezygnuje z włamania lub morderstwa gdy zostanie dokonana wpłata na jego konto. Szantażysta podaje adres Bitcoin i daje czas wynoszący 48 godzin.

Wiadomości mogą być wysyłane w różnych językach, z błędami gramatycznymi, mogą się od siebie różnic. Nie należy podlegać próbom zastraszenia. Są to zwykłe cwaniaki którzy w 99% jedynie co potrafią robić to siedzieć przed komputerem i żerować na strachu ludzi po drugiej stronie monitora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.