0 0
Read Time:1 Minute, 21 Second

Wyrok zapadł

Rosen Iossifov, właściciel giełdy RG Coins został skazany na 10 lat więzienia. Giełda już nie istnieje. Udowodniono że prowadzona przez niego giełda służyła do prania pieniędzy przy wykorzystaniu Bitcoinów.

Oszustwo polegało na wykorzystywaniu giełdy do zawierania i prowadzenia fałszywych aukcji, przekonywania zainteresowanych osób do inwestycji i przenoszenia ich środków w celu ukrycia pieniędzy przed władzami.
12 stycznia 2021 r. Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych (DOJ z ang. Department of Justice) wydał oświadczenie, w którym informuje o tym, że Iossifov „świadomie i celowo angażował się w praktyki biznesowe mające na celu zarówno pomóc oszustom w praniu dochodów z ich oszustwa jak i uchronić się przed odpowiedzialnością karną”.

Skazany utrzymywał że nie wiedział o przestępczym procederze. Władze udowodniły że proceder był prowadzony pod jego nadzorowaniem, ponieważ ograniczenie 5 BTC dla transakcji anonimowych było cały czas łamane. Przelewane kwoty były dużo większe bez uwierzytelniania klientów i transakcji do KYC.

Na czym polegało oszustwo?

Fałszywe aukcje ogłaszane były na platformach takich jak eBay. Przedmiotami ofert były luksusowe produkty takie jak sportowe samochody, których w rzeczywistości nie było. Gdy doszło do sfinalizowania transakcji i wpłaceniu przez kupującego odpowiedniej ilości pieniędzy, środki przelewane były na konta kryptowalutowe, które znajdowały się na różnych giełdach, a następnie zamienione na walutę cyfrową. Czynności te miały na celu nie tylko ukrycie pieniędzy, ale również uniemożliwienie władzom poznania ich źródła.

Oszustwo na dużą skalę

W trakcie przeprowadzonego dochodzenia wyszło na jaw, że Isossifov wyprał blisko 5 milionów USD w Bitcoinach dla 4 z 5 członków przestępczej organizacji w mniej niż 3 lata. Łącznie w proceder zamieszanych było 1 osób

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.