Jak odzyskać pewność siebie po skasowaniu konta

Nie jest niczym niezwykłym, że początkujący inwestorzy na rynku Forex całkowicie kasują konto w wyniku serii strat lub złego zarządzania ryzykiem. Chociaż tego niefortunnego scenariusza można uniknąć dzięki odpowiedniej wiedzy i dyscyplinie handlowej, pomógł by również plan bitwy na wojnie z rynkami finansowymi, aby wyjść z dołka po wyzerowaniu konta.

Zamiast rozwodzić się nad frustracją i złością, powinieneś przyjąć bardziej konstruktywne podejście patrząc na swoje konto brokerskie. Pierwszym krokiem, jaki możesz zrobić, jest akceptacja, ponieważ dzięki temu będziesz w lepszej pozycji do rozpoczęcia regeneracji umysłu po stracie. Nie ma jednak potrzeby skupiania się na negatywnym aspekcie, traktuj to jako lekcję którą trzeba zapamiętać i okazję do poprawy w przyszłości.

Akceptacja przegranej i płynące z niej wnioski

Po zaakceptowaniu rzeczywistości którą jest utrata pieniędzy spójrz wstecz i spróbuj dowiedzieć się, gdzie popełniłeś błąd. Czy za dużo ryzykowałeś w każdej transakcji? Czy dokonałeś overtrade’u, próbując odzyskać pieniądze utracone w wyniku złego pomysłu handlowego? Czy byłeś nadmiernie lewarowany? Czy nie przeprowadziłeś właściwej analizy przed podjęciem transakcji? To tylko niektóre z pytań, o których możesz pomyśleć, analizując swoje decyzje.

I znowu ten dziennik

W tym momencie powinieneś mieć dziennik handlowy, który możesz przejrzeć, aby wskazać popełnione błędy i zastanowić się jak możesz ich uniknąć w przyszłości. Bez odpowiedniego dziennika handlowego może być trudno przypomnieć sobie swoje transakcje i dowiedzieć się, co można poprawić.

Strategia indywidualna dla każdego tradera

Innym czynnikiem, który możesz sprawdzić, jest to, czy Twój system transakcyjny działa akurat u Ciebie. Nawet jeśli masz odpowiednią dyscyplinę i zasady zarządzania ryzykiem, to Twój system transakcyjny może nie być odpowiedni dla środowiska rynkowego i Twojej osoby, wtedy również będziesz miał fatalne wyniki handlowe. Możesz zdecydować się na przeprowadzenie kolejnych testów wstecznych swojego systemu lub poświęcić trochę czasu na przejrzenie zasad swojego systemu transakcyjnego, aby sprawdzić, czy konieczne jest wprowadzenie jakichkolwiek zmian i dostosowanie go do aktualnych warunków rynkowych.

Konto demo jako pomoc w powrocie do zarabiania

Następnym krokiem po ustaleniu, gdzie popełniłeś błąd, jest powrót do handlu demo. Nie słuchaj tych którzy mówią że DEMO nic nie daje. Skoro kasujesz konto, to nowy system handlowy lub poprawki dotychczasowego warto przetestować bez narażania się na straty… Dzięki temu możesz przetestować zmiany, które planujesz wprowadzić, aby uzyskać bardziej dochodowe wyniki i uniknąć ponownego skasowania konta. Poza tym może to być pomocne ćwiczenie w odzyskaniu zaufania do handlu.

Jeśli zaś za wszelką cenę nie chcesz już wracam do konta demonstracyjnego, i jesteś jedną z osób twierdzących że jak się uczyć to tylko na prawdziwym realnym rachunku, to alternatywą może być konto centowe, które nie wymaga dużej wpłaty i jednocześnie nie powoduje dużych strat ponieważ każda transakcja ma zazwyczaj 1/100 wartości takiej samej wielkości standardowej pozycji.

Oczywiście, istnieje wiele psychologicznych różnic w handlu demo i na koncie Live, jak omówiono w poprzednich sekcjach psychologii w handlu, ale powinno to wystarczyć do wyluzowania i ponownego nauczeniem się zasad i warunków analizy technicznej. Ważną rzeczą do zapamiętania jest poświęcenie czasu na regenerację umysłu i nie należy spieszyć się z udowodnianiem sobie, że teraz możesz lepiej handlować. Rynek nie ucieknie, za tydzień, za miesiąc czy za rok nadal będziesz mógł handlować.

Gdy odzyskasz pewność siebie w handlu i będziesz w stanie zobaczyć pozytywne wyniki w wersji demo, możesz ponownie otworzyć konto transakcyjne Live i trzymać się założeń, których się nauczyłeś podczas ponownych ćwiczeń na demo lub rachunku centowym.