Wzór objęcia

Zapamiętywanie formacji podwójnych świec może być trudniejsze, ale wyniki handlu mogą być bardzo satysfakcjonujące ponieważ jest mniej fałszywych sygnałów. Podobnie jak w przypadku pojedynczych japońskich wzorów świecowych, występują one w wersjach byczych i niedźwiedzich.

Najbardziej podstawowym typem formacji podwójnych świec jest byczy lub niedźwiedzi wzorzec objęcia. Mówiąc najprościej, formacja objęcia występuje na końcu trendu, przy czym pierwsza świeca wykazuje oznaki wyczerpania, a świeca potwierdzająca wskazuje na całkowite przejęcie kierunku i odwrócenie.

Innymi słowy, potwierdzenie lub maksimum drugiej świecy jest wyższe niż świecy poprzedniej. 

Formacja Harami

Innym rodzajem formacji podwójnych świec jest harami. W języku japońskim oznacza to „w ciąży”, co pozwala łatwo zapamiętać, jak wygląda wzór z „brzuszkiem”. Można to uznać za odwrócenie wzoru objęcia, ponieważ świeca potwierdzająca ma niższy szczyt i wyższy dołek w porównaniu do pierwszej świecy.

Ten wzór jest również znany jako formacja wewnętrzna. Odmiana tego wzoru jest znana jako krzyż harami, w którym druga świeca to doji, która znajduje się jakby wewnątrz pierwszej świecy. Mają one zarówno wersję byczą jak i niedźwiedzią, z których oba wskazują na potencjalne odwrócenie ceny.

Tweezer top i Tweezer bottom

Następne w kolejce są szczyty i dołki „Tweezer”, czyli pęseta, ale osobiście takiego urządzenia w tej formacji świecowej nie dostrzegam. Ten rodzaj formacji świecowej występuje zarówno na szczycie trendu wzrostowego jak i na dole trendu spadkowego, sygnalizując możliwe odwrócenie ceny. Nazwa formacji pochodzi od podwójnych szczytów szczypiec lub podwójnych dołków pęsety, które powinny być mniej więcej równej długości.

Ponadto pierwsza świeca na górze lub na dole pęsety powinna być skierowana w kierunku poprzedniego trendu. Innymi słowy, wierzchołek pęsety powinien mieć byczą pierwszą świecę, a spód pęsety powinien mieć niedźwiedzią pierwszą świecę. Wtedy druga świeca powinna być przeciwieństwem poprzedniego trendu, co oznacza, że ​​wierzchołek pęsety powinien mieć niedźwiedzia drugą świecę, podczas gdy dół pęsety powinien mieć byczą drugą świecę. Jedna spadkowa na jedną wzrostową świece i odwrotnie.

Młotki, wisielce i gwiazdy

Jednym z rzadszych wzorów świec są młotek i odwrócony młotek, które również wskazują na możliwe odwrócenia. Młotek ma mały korpus z długim dolnym knotem, podczas gdy odwrócony młotek ma mały korpus z długim górnym knotem.

Niedźwiedzi młot jest również znany jako wiszący człowiek (wisielec), a niedźwiedzi odwrócony młot nazywa się spadającą gwiazdą.