Krótka historia

Monero zostało uruchomione w kwietniu 2014 roku, kiedy po zapowiedzi zainicjowano kod referencyjny w CryptoNote. Nie istniało pre-wydobycie ani wydobycie natychmiastowe, a żadna część wynagrodzenia za blok nie szła do dewelopera. Da się w tym zauważyć nawiązanie do oryginalnego Bitcoina. Twórca – thankful_for_today – zawnioskował o kilka kontrowersyjnych zmian, z którymi nie zgodziła się społeczność. Nastąpił rozłam i Podstawowy Zespół Monero rozpoczął nowy projekt z własną społecznością. Od tego czasu, nadzór sprawuje ten sam Podstawowy Zespół.

Od czasu wypuszczenia, Monero uległo wielu znaczącym zmianom. Łańcuch bloków został przeniesiony do bazy danych o innej strukturze w celu zwiększenia wydajności i elastyczności, ustalono minimalne rozmiary podpisów pierścieniowych, aby wszystkie płatności były odgórnie prywatne oraz wdrożono system RingCT do ukrycia kwot transakcji. Niemal wszystkie ulepszenia spowodowały zwiększenie bezpieczeństwa i prywatności lub ułatwiły używanie waluty. Monero ciągle się rozwija i ma jako główny cel prywatność i bezpieczeństwo, a jako drugi cel – łatwość użycia i efektywność.

Wartości Projektu MONERO

Monero to coś więcej niż tylko technologia. Jest także tym, co technologia oznacza. Niektóre z wiodących myśli zostały wypunktowane poniżej.

Bezpieczeństwo

Użytkownicy muszą ufać Monero w swoich płatnościach, nie obawiając się ryzyka błędu lub ataku. Monero oferuje wynagrodzenie całego bloku górnikom, którzy są najistotniejszymi członkami sieci zapewniającej to bezpieczeństwo. Transakcje są kryptograficznie bezpieczne dzięki użyciu najnowszych i najsilniejszych dostępnych narzędzi szyfrowniczych.

Prywatność

Monero bierze prywatność na serio. Monero musi być w stanie chronić swoich użytkowników w sądzie, a także, w ekstremalnych przypadkach, od kary śmierci. Taki poziom bezpieczeństwa musi być w całości dostępny dla wszystkich użytkowników, niezależnie od tego, czy posiadają oni wiedzę technologiczną, czy nie mają pojęcia, jak działa Monero. Użytkownik powinien w zupełności ufać Monero, aby nie czuł się zobowiązany do zmiany swojego sposobu płatności pod ryzykiem zostania wykrytym przez innych.

Decentralizacja

Monero jest zobowiązane do dostarczenia maksymalnej decentralizacji. Nie musisz ufać nikomu w sieci, Monero nie jest prowadzone przez żadną dużą grupę. Dostępny algorytm dowodu pracy ułatwia wydobywanie Monero na zwykłych komputerach, co utrudnia nabycie przez jednostkę znacznej mocy wydobywczej. Węzły łączą się za pomocą sieci I2P, aby zmniejszyć ryzyko cenzury oraz ujawnienia wrażliwych informacji dotyczących transakcji. Decyzje o rozwoju są jasne i otwarte na publiczną dyskusję. Zapisy z czatów deweloperów są w całości publikowane na stronie internetowej i są widoczne dla wszystkich.

Dowód pracy

Monero używa RandomX, odpornego na ASIC i przyjaznego dla procesora algorytmu POW stworzonego przez członków społeczności Monero, zaprojektowanego w celu uniemożliwienia korzystania ze sprzętu przeznaczonego do kopania. Monero wcześniej używał CryptoNight i odmian tego algorytmu.

Krzywa emisji

Aby upewnić się, że zawsze będzie motywacja do wydobywania Monero i zapewniania jej bezpieczeństwa, emisja jest nieskończona. Istnieją dwie główne emisje: pierwsza, główna krzywa: ~ 18,132 mln monet do końca maja 2022 r., Następnie krzywa końcowa: 0,6 XMR na 2-minutowy blok, uruchamia się po zakończeniu głównej emisji, przekłada się na spadek inflacji o <1%

Wybierz portfel

Aby korzystać z Monero, pierwszą rzeczą, której będziesz potrzebować, jest portfel. Odwiedź naszą stronę z plikami do pobrania i znajdź dla siebie odpowiedni portfel. Portfele Monero są dostępne dla różnych platform i zawierają wszystko, czego potrzebujesz, aby natychmiast skorzystać z Monero. PLIKI DO POBRANIA

Zdobądź monety

Po zainstalowaniu portfela musisz zdobyć Monero. Istnieje wiele sposobów na zdobycie monet do wydania, takich jak wydobycie lub praca w zamian za Monero, ale najłatwiej jest skorzystać z wymiany i zamienić pieniądze fiducjarne na XMR. Wiele giełd, scentralizowanych i zdecentralizowanych, wymienia Monero (XMR).

MONERO to waluta użytkowa!

Monero jest walutą i można ją wymieniać na towary i usługi prywatnie i za bardzo niskimi opłatami. Wiele podmiotów chętnie przyjmie XMR do płatności; spójrz na naszą listę sprzedawców aktualnie akceptujących Monero. Sprawdź kto posługuje się XMR TU