0 0
Read Time:2 Minute, 17 Second

2020 jako dobry przykład

Rynek kryptowalut to duża możliwość dla nieuczciwych ludzi. Stosunkowo nowa technologia pozwala na stosowanie wielu wypróbowanych metod kradzieży i oszustw które były stosowane na rynku walutowym, inwestycyjnym i bezpośrednio, złodziejskim. Chainalysis podsumował przestępstwa kryptowalutowe z 2020 roku.

2020 rok To był trudny rok. Musieliśmy zmierzyć się w tym czasie z pandemią korona wirusa, przez co świat się zatrzymał. Jednak był to również niezwykle ciekawy moment w historii kryptowalut. To właśnie w 2020 roku cena Bitcoina poszybowała w górę, ustanawiając jego nowe ATH. Wiele altcoinów takich Ethereum, czy Polkadot również wzrosła do wysokich poziomów, jednak nie wszystkie. Inwestorzy wielu altcoinów są rozczarowani, jednak długa droga przed nami.

2020 rok był również nieco bezpieczniejszy dla użytkowników krypto pod względem bezpieczeństwa, ponieważ porównując z rokiem 2019, ilość kryptowalutowych przestępstw spadła. Pamiętajmy jednak że nie zniknęła całkowicie.

Przestępstwa z kryptowalutami w tle spadają!

Według raportu Chainalysis w 2019 udział przestępstw we wszystkich kryptowalutowych transakcjach wyniósł 2,1%, a ich wartość oszacowano na około 21,4 miliardy USD. Podsumowanie 2020 roku jest optymistyczne z dwóch powodów. Pierwszy, jak wynika z danych w tym roku było dużo mniej przestępstw. W zeszłym roku ilość przestępstw spadła, a ich udział wyniósł zaledwie 0,34%, a drugi (powiązany z pierwszym) że wartość tych transakcji oszacowano na 10 miliardów USD. To jest ponad połowa w samej gotówce mniej.

Zmniejszenie ilości przestępstw można łączyć z aktywnością gospodarczą na świecie, ale nie jest to bezpośrednio potwierdzone ponieważ nie ma jeszcze opracowanych badań które by potwierdzały zależność na rynku kryptowalut. Niemniej jednak liczba oszustw spada.. Dzięki temu stanowi to jeszcze mniejszą część branży krypto.

Chainalysis zaznaczyło również, że w 2020 roku znacznie zmniejszyła się liczba scamów, co może mieć związek z ogromnym oszustwem PlusToken, które miało miejsce w 2019 roku.

Przestępstwa które znalazły się w zestawieniu

Według Chainalysis największy udział w kryptowalutowych przestępstwach w dalszym ciągu miały tzw. scamy (54%), ale co bardzo optymistyczne na przyszłość, w porównaniu do 2019 roku ich wartość była około 3 razy mniejsza.

Na drugim miejscu pojawiły się transakcje z wirtualnych czarnych rynków. Dark net, oraz handel internetowy nielegalnymi towarami. Oczywiście te ujawnione, już wyśledzone, ponieważ nie można oszacować wielkości procederu.

I najmniejszy udział w kryptowalutowych przestępstwach miały kradzieże oraz ataki ransomware.

Mimo że ataki ransomware wyniosły jedynie 7% całości, to według Chainalysis to właśnie na nie użytkownicy powinni zwrócić największą uwagę. W porównaniu z 2019 rokiem wartość funduszy wymuszonych przez to oprogramowanie wzrosła o ponad 300%, co daje bardzo niepokojący wynik. Pamiętaj że często stajesz się ofiarą ponieważ pozwalasz na to złodziejowi.

  1. Nie otwieraj linków których nie jesteś pewien.
  2. Nie pobieraj załączników które otrzymujesz w wiadomościach.
  3. Nie podawaj haseł. Nie używaj prostych haseł. Nie używaj wszędzie takich samych haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.